Compiled by The Daily Progress

and Associated Press





COUNTY:

Rogers County

District 1 Commissioner

Dan DeLozier, Dem - 25.4% - Advances to runoff

Shawn Payne, Dem - 19.61% - Advances to runoff

District 3 Commissioner

Randy Baldridge, Dem - 66.5%



State Senate - District 2

Ami Shaffer, GOP - 63.35%



State House - District 6

Chuck Hoskin, Dem - 63.3%

Wayland Smalley, Rep - 50.17%



State House - District 74

Wayne Guevara, Dem - 39.69% - Advances to runoff

Carl Weston, Dem - 30.73% - Advances to runoff



Other state race results:

Governor

Brad Henry (i), Dem

Governor

Ernest Istook, Rep



Lieutenant Governor

Jari Askins, Dem -- Advances to runoff

Pete Regan, Dem -- Advances to runoff

Lieutenant Governor

Todd Hiett, Rep -- Advances to runoff

Scott Pruitt, Rep -- Advances to runoff

Treasurer

Howard Barnett, REP

Labor Commissioner

Lloyd Fields, Dem

Insurance Commissioner

Bill Case, REP

U.S. House - District 1

John Sullivan (i), REP

U.S. House - District 2

Patrick Miller, REP

U.S. House - District 3

Sue Barton, Dem

U.S. House - District 5

David Hunter, Dem

U.S. House - District 5

Mick Cornett, REP -- Advances to runoff

Mary Fallin, REP -- Advances to runoff

State Senate - District 4

Kenneth Corn (i), Dem

State Senate - District 16

John Sparks, Dem -- Advances to runoff

Tim Emrich, Dem -- Advances to runoff

State Senate - District 16

Ron Davis, REP

State Senate - District 22

Tom Gibson, Dem

State Senate - District 26

Wayne Walters, Dem -- Advances to runoff

Tom Ivester, Dem -- Advances to runoff

State Senate - District 36

Bill Brown, REP

State Senate - District 38

Josh Woods, Dem

State Senate - District 42

Cliff Aldridge (i), REP

State Senate - District 46

Andrew Rice, Dem

State Senate - District 46

Joshua Jantz, REP

State Senate - District 48

Connie Johnson, Dem

State House - District 11

Earl Sears, REP

State House - District 14

Jeff Potts, Dem

State House - District 14

George Faught, REP

State House - District 15

Gary Updyke, Dem -- Advances to runoff

Ed Cannaday, Dem -- Advances to runoff

State House - District 17

Brian Renegar, Dem

State House - District 23

Steve Gallo, Dem

State House - District 25

Todd Thomsen, REP

State House - District 26

Joe Freeman, Dem

State House - District 29

Kathryn Thompson, Dem

State House - District 30

Melinda Ryan, Dem

State House - District 30

Mark McCullough, REP

State House - District 33

Lee Denney (i), REP

State House - District 36

Scott BigHorse, Dem

State House - District 39

Marian Cooksey (i), REP

State House - District 40

Pierce Jones, Dem

State House - District 41

Jeff Davis, REP -- Advances to runoff

John Enns, REP -- Advances to runoff

State House - District 43

Colby Schwartz, REP

State House - District 45

Wallace Collins, Dem

State House - District 46

Scott Martin, REP

State House - District 68

Chris Benge (i), REP

State House - District 69

Fred Jordan, REP -- Advances to runoff

Christopher Medlock, REP -- Advances to runoff

State House - District 76

John Wright (i), REP

State House - District 79

Weldon Watson, REP

State House - District 80

Kimberly Fobbs, Dem

State House - District 83

Randy McDaniel, REP -- Advances to runoff

Randy Grau, REP -- Advances to runoff

State House - District 85

David Dank, REP -- Advances to runoff

Chip Keating, REP -- Advances to runoff

State House - District 86

John Auffet (i), Dem

State House - District 87

Dana Orwig, Dem

State House - District 88

Al McAffrey, Dem

State House - District 89

Rebecca Hamilton (i), Dem

State House - District 91

Mike Reynolds (i), REP

State House - District 94

Scott Inman, Dem

State House - District 95

Lee Roy Tucker, Dem

State House - District 95

Charlie Joyner, REP

State House - District 97

Mike Shelton (i), Dem

State House - District 99

Anastasia Pittman, Dem -- Advances to runoff

Larry Foster, Dem -- Advances to runoff

District Attorney - District 9

Robert L. Hudson (i), REP

District Attorney - District 13

Eddie Wyant (i), Dem

District Attorney - District 14

Tim Harris (i), REP

District Attorney - District 15

Larry Moore, Dem

District Attorney - District 17

Virginia Sanders, Dem -- Advances to runoff

Laura Wallis, Dem -- Advances to runoff

District Attorney - District 21

Greg Mashburn, REP

District Attorney - District 25

Thomas C. Giulioli (i), Dem

District Attorney - District 27

Richard Gray (i), Dem -- Advances to runoff

Jerry Moore, Dem -- Advances to runoff

District Attorney - District 27

Brian Kuester, REP

District Court - District 7-Office 1

Malcolm Savage, -- Advances to runoff

Kenneth Watson, -- Advances to runoff

District Court - District 7-Office 2

Twyla Gray (i),

District Court - District 9-Office 1

Donald Worthington (i),

District Court - District 14-Office 10

Deirdre Dexter, -- Advances to runoff

Mary Fitzgerald, -- Advances to runoff

Associate District Court - Choctaw

James Wolfe, -- Advances to runoff

Sue Buck, -- Advances to runoff

Associate District Court - Comanche

Bill Stratton (i),

Associate District Court - Kingfisher

Ard Gates, -- Advances to runoff

Susie Pritchett (i), -- Advances to runoff

Associate District Court - McClain

Charles Gray, -- Advances to runoff

Suzanne Woodrow, -- Advances to runoff