Claremore Daily Progress

May 5, 2013

TRACK: Zebras gallop to 5A State Meet

Jackson wins top honors in 100, 200, 400 meters

CNHI News Services
CNHI News Services

PONCA CITY — The Claremore Zebras blazed through the Class 5A Regional Track Meet on Saturday and punched their ticket to state.

Claremore finished first overall with 156 points, beating second-place Guthrie (100) and third-place Skiatook (85.5). Catoosa also placed fifth with 66.5 points.

The team victory was highlighted by five first-place individual medals and a first-place medal in the 1,600-meter relay.

Claremore junior sprinter Tyler Jackson sparked the Zebras with first-place performances in the 100-meters, 200-meters and 400-meters; while Anthony Wolfe took top honors in the 300-meter hurdles and Reid Joyner garnered first place in the high jump.

5A Regional Track Results

(at Ponca City)

100-meter dash: 1. Tyler Jackson, Claremore, 11.11; 2. Andre Seymore, Glenpool, 11.28; 3. Calvin Parker, Guthrie, 11.53.

200-meter dash: 1. Tyler Jackson, Claremore, 22.21; 2. David Morrow, Tulsa Edison, 23.00; 3. Richard Chavez, Oklahoma City Southeast, 23.38.

400-meter dash: 1. Tyler Jackson, Claremore, 49.63; 2. Chance Galloway, Tulsa Memorial, 50.06; 3. Parker West, Glenpool, 50.14.

800-meter run: 1. Dylan Dyer, Collinsville, 2:03.03; 2. David Morrow, Tulsa Edison, 2:05.65; 3. Robert White, Tulsa Memorial, 2:07.48.

1,600-meter run: 1. Dylan Dyer, Collinsville, 4:40.39; 2. James Ashford, Skiatook, 4:44.65; 3. Daniel Farias, Tulsa Memorial, 4:46.00.

3,200-meter run: 1. James Ashford, Skiatook, 10:12.23; 2. Zac Mullins, Skiatook, 10:21.32; 3. Brett Bowline, Catoosa, 10:22.96.

110-meter hurdles: 1. Lewis Robinson, Guthrie, 15.46; 2. Anthony Wolfe, Claremore, 15.48; 3. Brendan Ennis, East Central, 15.55.

300-meter hurdles: 1. Anthony Wolfe, Claremore, 41.34; 2. Brendan Ennis, East Central, 41.74; 3. Nathan Hammack, Claremore, 43.22.

400-meter relay: 1. Glenpool, 43.99; 2. Guthrie, 44.26; 3. Collinsville, 44.68.

800-meter relay: 1. Guthrie, 1:32.11; 2. Catoosa, 1:33.38; 3. Collinsville, 1:34.63.

1,600-meter relay: 1. Claremore, 3:27.83; 2. Skiatook, 3:32.67; 3. Guthrie, 3:33.80.

3,200-meter relay: 1. Tulsa Memorial, 8:32.68; 2. Claremore, 8:46.80; 3. Guthrie, 8:47.55.

High Jump: 1. Reid Joyner, Claremore, 6-02; 2. Hunter Garroutte, Claremore, J6-02; 3. Kendal Curtis, Collinsville, J6-02.

Pole Vault: 1. Darren Fowler, Catoosa, 14-00; 2. Calvin Vogel, Collinsville, J14-00; 3. Trent Shipley, Catoosa, 12-06.

Long Jump: 1. Devanta Johnson, East Central, 22-04; 2. Kaleb Presley, Catoosa, 22-00.5; 3. Chance Galloway, Tulsa Memorial, J22-00.5.

Shot Put: 1. Josh Herman, East Central, 47-04; 2. Jesse Haynes, Skiatook, 43-04; 3. Cole Keim, Collinsville, 42-10.

Discus: 1. Jesse Haynes, Skiatook, 134-09; 2. Grady Caton, Claremore, 128-04; 3. Connor Lynch, Claremore, 126-01.