Claremore Daily Progress

May 5, 2013

TRACK: Oologah boys finish 12th at 4A State Meet

Owens brings home 2nd place in 1,600, 3,200-meter runs

CNHI News Services
CNHI News Services

ARDMORE — Oologah distance runner Tristan Owens soared to a second-place finish in the 1,600-meter run and guided the Mustangs to a 12th-place overall finish Saturday afternoon in the Class 4A State Track Meet at Ardmore.

Owens' performance in the 1,600 helped Oologah tally 23 total points. Bristow won the 4A state title with 74 points, followed by second-place Oklahoma City Douglass with 66 and third-place Tuttle with 62.

4A State Track Results

100-meter dash: 1. Hunter Boykin, Cushing, 10.75; 2. Vince Moles, Dewey, 11.03; 3. Papi White, Seminole, 11.04; 4. Christopher White, Oklahoma City Douglass, 11.17; 5. Tahjae Scales, Idabel, 11.20; 6. Bishop Louie, Tulsa McLain, 11.25.

200-meter dash: 1. Josh Crockett, Bristow, 22.18; 2. Vince Moles, Dewey, 22.71; 3. Stephan Davis, Blanchard, 22.74; 4. Christopher Hall, Oklahoma City Douglass, 22.85; 5. Beau Murphy, Elgin, 22.93; 6. DeDe Washington, Roland, 23.16.

400-meter dash: 1. Sinue Rodriguez, Sallisaw, 51.24; 2. Domonique James, Oklahoma City Heritage Hall, 51.28; 3. C.J. Coolbaugh, Dewey, 51.58; 4. Beau Murphy, Elgin, 52.06; 5. Brent Davis, Plainview, 52.23; 6. Kellen Stadler, Oklahoma City Heritage Hall, 52.71.

800-meter run: 1. Anthonio Humphrey, OKC Douglass, 1:56.35; 2. Jim Pile, Metro Christian, 2:03.23; 3. Devin Whitewolf, Anadarko, 2:03.55; 4. Kyle McKinley, OKC Heritage Hall, 2:03.81; 5. Lucas Maul, Bridge Creek, 2:04.54; 6. Spencer Dearman, Anadarko, 2:04.85.

1,600-meter run: 1. Baylor Harvey, Cleveland, 4:33.14; 2. Tristan Owens, Oologah, 4:35.52; 3. Jim Pile, Metro Christian, 4:38.13; 4. Robert Torres, Plainview, 4:38.46; 5. Anthonio Humphrey, OKC Douglass, 4:40.28; 6. Devin Whitewolf, Anadarko, 4:43.12.

3,200-meter run: 1. Baylor Harvey, Cleveland, 9:44.79; 2. Tristan Owens, Oologah, 9:53.03; 3. Robert Torres, Plainview, 10:16.94; 4. Devin Whitewolf, Anadarko, 10:24.35; 5. Zack Black, Sallisaw, 10:24.39; 6. Wyatt Woodrell, Cleveland, 10:26.70.

110-meter hurdles: 1. Anthony Williams, OKC Douglass, 15.15; 2. EJ Parker, Bristow, 15.33; 3. Dionta Rushing, Star Spencer, 15.55; 4. Philip Moll, OKC Heritage Hall, 15.57; 5. McKenna Ray, Plainview, 15.61; 6. Shon Strum, Vinita, 15.75.

300-meter hurdles: 1. Ledger Newman, Broken Bow, 40.50; 2. Tyler Roecker, Dewey, 41.54; 3. Shon Strum, Vinita, 41.73; 4. Dionta Rushing, Star Spencer, 41.97; 5. McKenna Ray, Plainview, 42.09; 6. Cale Wilson, Sallisaw, 42.15.

400-meter relay: 1. OKC Douglass, 43.43; 2. Tuttle, 44.00; 3. Star Spencer, 44.13; 4. Seminole, 44.66; 5. Bristow, 44.83; 6. Sallisaw, 44.90.

800-meter relay: 1. Tuttle, 1:33.78; 2. Bristow, 1:34.07; 3. Star Spencer, 1:34.22; 4. Elgin, 1:35.25; 5. Sallisaw, 1:35.43; 6. Seminole, 1:36.44.

1,600-meter relay: 1. Bristow, 3:25.82; 2. OKC Douglass, 3:25.96; 3. Elgin, 3:31.35; 4. Tuttle, 3:31.65; 5. Star Spencer, 3:32.49; 6. OKC Heritage Hall, 3:32.92.

3,200-meter relay: 1. Anadarko, 8:26.55; 2. Plainview, 8:26.99; 3. Tecumseh, 8:43.79; 4. Bristow, 8:45.13; 5. Mannford, 8:45.69; 6. Bethany, 8:47.74.

High Jump: 1. Tyler McGinnis, OKC Heritage Hall, 6-06.5; 2. Charles Thomas, Seminole, 6-02; 3. Logan Conn, Bristow, J6-02; 4. Nigel Carter, Tulsa McLain, J6-02; 5. Taylor Foster, Jay, 6-00; 6. Jovan Hawkins, Bristow, J6-00.

Pole Vault: 1. McKenna Ray, Plainview, 13-06; 2. Alex Sauerwein, Elgin, 13-00; 3. Steven Harris, Broken Bow, 12-06; 4. Colton Clement, Madill, J12-06; 5. Kamran Coulter, Elk City, J12-06; 6. Johnny Conkling, Bristow, 12-00.

Long Jump: 1. Papi White, Seminole, 22-06; 2. Skylar Oren, Sallisaw, 21-03.5; 3. Micah Kee, Woodward, 20-04.5; 4. Eddie Martin, Cushing, 20-03; 5. Taylor Foster, Jay, 20-00; 6. Breyden DeSpain, Oologah, 19-10.25.

Shot Put: 1. Austin Cantrell, Roland, 53-01; 2. Nick Mills, Tuttle, 52-10; 3. Tyler Base, Oologah, 52-04; 4. Noble Lybrand, Bethany, 49-03; 5. Brent Girdner, Stilwell, J49-03; 6. Brian West, Muldrow, 48-01.

Discus: 1. Cooper Koons, Tuttle, 152-07; 2. Ricky Galloway, Idabel, 150-00; 3. Ethan McCracken, Elgin, 146-06; 4. Tate Harland, Elk City, 143-07; 5. Brett Asher, Cascia Hall, 139-07; 6. Stephen Tanner, Jay, 137-05.