Claremore Daily Progress

May 5, 2013

TRACK: Lincoln Christian boys claim 3A State Title

Chelsea places 14th

CNHI News Services
CNHI News Services

ARDMORE — The Lincoln Christian Bulldogs claimed the Class 3A State Championship Saturday afternoon in Ardmore, finishing with 70 overall points to edge runner-up Frederick.



Lincoln Christian clipped Frederick by one point (69) to make it three consecutive state titles.



3A State Meet Results



100-meter dash: 1. Janari Glover, Oklahoma City Millwood, 10.87; 2. Anthony Wilkinson, Lincoln Christian, 10.91; 3. Alfonzo McMillan, OKC Millwood, 11.23; 4. Trey Johnson, Hugo, 11.25; 5. John Sasser, Perkins-Tryon, 11.26; 6. Dedrien Nowden, Davis, 11.40.



200-meter dash: 1. Anthony Wilkinson, Lincoln Christian, 22.37; 2. Andrew Ramos, Frederick, 22.99; 3. Trey Johnson, Hugo, 23.19; 4. John Sasser, Perkins-Tryon, 23.28; 5. Damien McLeod, Chelsea, 23.39; 6. Blake Summers, Davis, 23.39.



110-meter hurdles: 1. Dean Lee, Okemah, 15.06; 2. Alex Jones, Beggs, 15.11; 3. Luke Parrish, Jones, 15.33; 4. Derrick Williams, Holdenville, 15.49; 5. Caleb Fincher, Marietta, 15.50; 6. Trey Booker, Frederick, 15.63.



300-meter hurdles: 1. Alex Jones, Beggs, 40.03; 2. Dean Lee, Okemah, 40.47; 3. Dustin Swift, Stroud, 41.40; 4. Zak Stone, Pawhuska, 42.13; 5. Rex Southerland, Lindsay, 42.48; 6. Nathan Lee, Jones, 43.01.



400-meter dash: 1. Aaron Nolan, Frederick, 53.10; 2. Veshawn Blackshire, Chandler, 53.22; 3. Damien McLeod, Chelsea, 53.32; 4. Cody Noll, Jones, 53.58; 5. Nick Cagle, Meeker, 53.63; 6. Aaron Smith, Lindsay, 54.02.



800-meter run: 1. Chris Lowery, Chandler, 2:00.86; 2. Jordan Masterson, Lincoln Christian, 2:02.68; 3. Austin Swann, Chisholm, 2:03.91; 4. Daniel Driskell, Sperry, 2:04.52; 5. Colton Crowe, Marlow, 2:04.79; 6. Nick Cagle, Meeker, 2:05.61.



1,600-meter run: 1. Chris Lowery, Chandler, 4:39.80; 2. Jordan Masterson, Lincoln Christian, 4:40.14; 3. Colton Green, Henryetta, 4:41.53; 4. Tony Aguleria, Marlow, 4:43.95; 5. Daniel Driskell, Sperry, 4:45.62; 6. Nathan Crowson, Marlow, 4:48.48.



400-meter relay: 1. Davis, 44.51; 2. OKC Millwood, 44:52; 3. Frederick, 44.64; 4. Lindsay, 45.39; 5. Kingfisher, 45.78; 6. Okmulgee, 46.75.



800-meter relay: 1. OKC Millwood, 1:32.81; 2. Lincoln Christian, 1:33.55; 3. Davis, 1:33.70; 4. Lindsay, 1:35.55; 5. Newkirk, 1:36.38; 6. Jones, 1:36.54.



1,600-meter relay: 1. Frederick, 3:28.32; 2. Chisholm, 3:30.48; 3. Lincoln Christian, 3:30.67; 4. Jones, 3:32.65; 5. Marlow, 3:33.32; 6. Kansas, 3:34.08.



3,200-meter relay: 1. Marlow, 8:28.12; 2. Chisholm, 8:37.70; 3. Jones, 8:41.65; 4. Frederick, 8:52.67; 5. Mount St. Mary, 8:54.77; 6. Henryetta, 8:59.44.



Discus: 1. Dalton Daubenspeck, Marlow, 143-06; 2. Quinton Hailey, Chelsea, 133-06; 3. Caden George, Marlow, 132-02; 4. Alex Boodt, Stroud, 128-09; 5. Travis Ward, Tishomingo, 128-02; 6. Aaron Turner, Heavener, 124-10.



Long Jump: 1. Alex Cardona, Frederick, 21-09.5; 2. Zak Stone, Pawhuska, 21.09.25; 3. Blake Summers, Davis, 21-02.5; 4. Stephen Cook, Atoka, 20-11; 5. Chase Girdner, Keys (Parkhill), 20-02; 6. Ryan Echelle, Stigler, 20-01.5.



High Jump: 1. Zak Stone, Pawhuska, 6-08; 2. Nick Kingfisher, Tahlequah Sequoyah, 6-02; 3. Malik Foxx, Oklahoma Centennial, 6-00; 4. Cornelius McKiver, J6-00; 5. Houston Bowen, Atoka, J6-00; 6. Savon Jordan, Okmulgee, 5-10.



Pole Vault: 1. Timmy Wann, Pawhuska, 13-06; 2. Zak Stone, Pawhuska, 13-00; 3. Patrick Kelly, Marlow, J13-00; 4. Hadyn Rogers, Sulphur, 12-06; 5. Bradyn Shepherd, Kingfisher, J12-06; 6. Jacob Turner, Prague, 11-00.



Shot Put: 1. Kaden Jackson, Kingfisher, 54-00; 2. Scott Luis, Mount St. Mary, 50-05; 3. Rob Boyd, Vian, 48-07; 4. Ryder McCaskill, Davis, 48-06; 5. Sammy Bernard, Lindsay, 45-08.5; 6. Emmanuel Cole, OKC Millwood, 44-10.