Brasher

Claremore’s Brylee Brasher (right) will play in the All-State soccer game

The state’s best high school soccer players will converge on Catoosa High School’s campus for the annual Oklahoma Soccer Coaches Association All-State Games, set for June 9-11.

Class 6A will play on June 9, 5A will be June 10 and 4A will be June 11. Girls will play at 6 p.m., followed by the boys at 8 p.m. each night. Cost is $5 for adults and $3 for students.

Rogers County will be well represented at the Games.

In all, 15 players and four coaches were selected for the annual event.

Coaching the 5A East birls is Zach Nidiffer of Claremore, who led the Lady Zebras to their first-ever state championship this past spring.

Alan Douthitt of Claremore will coach the 5A East boys. Douthitt led the Zebras to a runner-up finish in district play and a trip to the playoffs.

In Class 4A, Cara Crutchfield of Inola will coach the East girls, while Justin Phillips of Verdigris will coach the East boys after leading the Cardinals to their first-ever boys soccer championship.

Representing Claremore at the All-State Games will be Brylee Brasher and Chandler Payne for the girls, and Jacob Bridges and Aaron Farmer for the boys.

Six area girls made the 4A squad — MaKenzie Bary and Felicia Wright of Inola; Landry Holder of Verdigris; Megan Moonen of Claremore Sequoyah; and Jacquiline Stone and Morgan Tracy of Catoosa.

In 4A boys, three Verdigris players made the list — Koleson Freeman, Laef Payne and Mickey Walker. Also, Oologah’s Justin Snook and Gerardo Nino of Catoosa were selected for the All-State game.

ROSTERS

CLASS 6A

June 9 at Catoosa

(Girls 6 pm, Boys 8 pm)

Girls East

Coach Marcelo Aguilar, Ponca City

Gabby Beasley, Bixby

Madison Brost, Bartlesville

Kalen Castor, Muskogee

Brooklyn Eardley, Sand Springs

Kayla Foster, Sand Springs

Aundria Gill, Broken Arrow

Kelsey Gordon, Sapulpa

Allie Gordon, Westmoore

Rylee Green, Westmoore

Lauren Haivala, Deer Creek

Carsyn Hill, Ponca City

Allison Hurd, Union

Bailey Jarvis, Owasso

Morgan Medina, Sapulpa

Hailey Melton, Union

Lauren Parker, Jenks

Sarah Rector, Owasso

Taylor Reed, Deer Creek

Reagan Whitlow, Broken Arrow

Natalie Wilkinson, Jenks

Girls West

Coach Lindsey Riggs, Mustang

Cynthia Cherry, Choctaw

Jordyn Austin, Norman North

Grace Brennan, Edmond North

Kelsey Bumgarner, Mustang

Bradeyn Carrell, Yukon

Christian Dedmon, Putnam City

Tess Dominic, Edmond Santa Fe

Annabeth Fouts, Edmond Memorial

Alexis Fowler, Norman

Abigail Grathwohl, Choctaw

Laramie Hall, Edmond Memorial

Lara Haringlovett, Norman

Jaci Jones, Mustang

Rylee Lutts, Yukon

Morgan Magee, Edmond Memorial

Ivanna Rivas, Edmond Santa Fe

Kylie Sparks, Putnam City

Megan Warren, Yukon

Brandi Whitehouse, Moore

Kay Woodring, Moore

Boys East

Coach Seth Condley, Stillwater

Coach Mike Schwarz, Bixby

Ryan Alpers, Union

Tom Appleyard, Bartlesville

Joseph Cuellar, BTW

John Deer, Jenks

Jake DeLoache, Bixby

Zachary Hancy, BTW

Michael Herrera, Putnam North

Nate Lancaster, Bixby

Chase LaSpise, Bartleville

Stephen Lee, Bartlesville

Parker Noble, Deer Creek

Matthew Puig, Deer Creek

Nick Rhoden, Owasso

Mohsen Saitiri, Putnam North

Christopher Sowder, Broken Arrow

Michael Stewart, Broken Arrow

Aaron Ugbah, Union

Chase Venable, Stillwater

Boys West

Coach Eddie Wright, Putnam City

Charlie Bowen, Mustang

Branden Brus, Yukon

Landon Cunningham, Edmond Memorial

Nick Foster, Edmond North

Johnathan Gilbert, Choctaw

Cristian Hernandez, Putnam City

Alejandro Irra, Putnam City

Luis Martinez, Putnam City

Jake McKinnon, Edmond North

Cameron Merrill, Ednond Santa Fe

Jake Neighbors, Norman North

Braxton Pickard, Edmond Memorial

Alex Precilla, Norman North

Diego Rojas, US Grant

Caleb Roldan, US Grant

Cesar Romero, Southmoore

David Santana, Edmond Santa Fe

Victor Tovar, Mustang

Dalton Witherspoon, Moore

CLASS 5A

June 10 at Catoosa

(Girls 6 pm, Boys 8 pm)

Girls East

Coach Zach Nidiffer, Claremore

Emily Acuna, Durant

Megan Bell, Collinsville

Madison Bingham, Coweta

Aspen Blood, Noble

Brylee Brasher, Claremore

Brianna Bush, Coweta

Canida Chapman, Shawnee

Maima Clarke, Tulsa Edison

Alexus Coxsey, Durant

Ellen Edmonds, Bishop Kelley

Neali Ferrell, Tahlequah

Lydian Fite, Tahlequah

Syndey Folger, Cascia Hall

Brooke Fugate, Skiatook

Riley Hazel, Tulsa Memorial

Audra Keeling, Bishop Kelley

Paige Lorenzo, Skiatook

Chandler Payne, Claremore

Reagan Richins, Tulsa Edison

Katelyn Roberts, Tulsa Edison

Hannah Shelton, Bishop Kelley

Mackenzie Smith, Tahlequah

Girls West

Coach Brad Brucket, Piedmont

Karina Galindo, Western Heights

Miriam Gonzales, NW Classen

Julia Grimes, Piedmont

Rawaa Ismail, NW Classen

Julia Martinez, Mount St. Mary

Morgan Meacham, Heritage Hall

Emily Michalak, Mount St. Mary

Lauren Olay, Bishop McGuinness

Yaniri Ontiveros, Guymon

Kylie Pyle, Piedmont

Reagan Robertson, El Reno

Jaycie Routon, Woodward

Haleigh Russel, Lawton MacArthur

Santana Scott, Bishop McGuinness

Lauren Smitherman, Heritage Hall

Mikaela Stine, Mount St. Mary

Jessica Titsworth, Carl Albert

Kali Tovar, Altus

Stephanie Wainscott, Duncan

Elizabeth Wyatt, Carl Albert

Boys East

Coach Alan Douthitt, Claremore

Alex Almader, East Central

Jacob Bridges, Claremore

Tanner Clark, Noble

Steven Eaves, Coweta

Aaron Farmer, Claremore

Alexander Faulkner, Tulsa Edison

Laben Fisher, Skiatook

Omar Flores, East Central

Trae Hendricks, Tahlequah

Luis Martinez, Shawnee

Billy Parker, Bishop Kelley

Moises Peralta, East Central

Tyler Rairdon, Collinsville

Jon Ray, Collinsville

Hayden Reed, Skiatook

Gavin Rhodes, Coweta

Richard Shaughnessy, Cascia Hall

Eduardo Vargas, Tulsa Edison

Mathew Ward, Noble

Brnson Wise, Shawnee

Boys West

Coach Matt Ross, NW Classen

Lamar Batista, Heritage Hall

Archiebald Browne, Mount St. Mary

Juan Cerda, Guymon

Pedro Contreras, Lawton Mac Arthur

Victor Cuellar, Altus

Tyler Cunningham, El Reno

Hector Fernandez, Western Heights

Kyle Fitzgerald, Bishop McGuinness

John Foster, Mount St. Mary

Pierre Gasogi, NW Classen

Aldo Gonzalez, NW Classen

Gavin Gordon, Heritage Hall

Matteo Hernandez, Bishop McGuinness

Julio Hernandez, El Reno

German Lira, Guymon

Kanton Logan, Piedmont

Garrett McLaughlin, Heritage Hall

Erik Mejia, Western Heights

Cole Meritt, Woodward

Michael Nguyen, NW Classen

Mauro Rojas, Woodward

CLASS 4A

June 11 at Catoosa

(Girls 6 pm, Boys 8 pm)

Girls East

Coach Cara Crutchfield, Inola

McKenzie Bary, Inola

Bailee Bates, Poteau

Gabriela Escamillar, Ft. Gibson

Jayme Hayes, Ft. Gibson

Landry Holder, Verdigris

Sierra Holmes, Victory Christian

Keylee Kirk, Pawhuska

Jordan Langebartles, Summit Christian

Sydney Lomax, Hilldale

Katie Mathis, Metro Christian

Megan Moonen, Claremore Sequoyah

Mariah Nicolet, Mannford

Jaclyn Payne, Ft. Gibson

Sarah Phillippi, Pawhuska

Kaylee Ray, Wagoner

Ariana Riley, Porter

Kallie Smith, Wagoner

Paige Stanphill, Grove

Jacqueline Stone, Catoosa

Peyton Toombs, Keys

Morgan Tracy, Catoosa

Felicia Wright, Inola

Girls West

Coach Daniel Hill, Harrah

Hannah Burks, Elk City

Laney Davidson, Oklahoma Christian

Fisher Fulton, Ada

Nancy Garcia, Santa Fe South

Megan Halter, Clinton

Kennedie Helton, Weatherford

Sarah Hill, Bridge Creek

Jessica Jenkins, Harrah

Katie Johnson, Crossings Christian

Taylor Lessig, Chickasha

Brooke Lingo, Kingfisher

Megan Mayfield, Bridge Creek

Erika Odom, Elk City

Kylee Payne, Kingfisher

Kaycee Taylor, Elgin

Jordan Thomas, harrah

Cassidy Walsh, Ada

Kristin White, Oklahoma Christian

Allison Yeager, Elk City

Yazmyn Zamarripa, Clinton

Boys East

Coach Justin Phillips, Verdigris

Zachary Adams, Stilwell

Jesse Barnes, Poteau

Luis Corral, Ft. Gibson

Ulises Esparza, Will Rogers

Alex Faught, Victory Christian

Koleson Freeman, Verdigris

Bailey James, Hilldale

Tyler LaCourse, Metro Christian

Connor Matos, Poteau

Riley Mayes, Metro Christian

Gerardo Nino, Catoosa

Bruno Niyigaba, Victory Christian

Laef Payne, Verdigris

Broc Peterson, Ft. Gibson

Benjamin Pulley, Miami

Keith Quiroz, Miami

Braden Reid, Metro Christian

Thang Wing, Glenpool

Justin Snook,Oologah

Mickey Walker, Verdigris

Boys West

Coach Roberto Ceballos, Crooked Oak

Chris Abernathy, Community Christian

Christian Balderas, Santa Fe South

Connor Broken, Oklahoma Christian

Genaro Casas, Santa Fe South

Sterling Claphan, Chickasha

Austin Cox, Harrah

Francisco Flores, Santa Fe South

Alex Franco, Kingfisher

Jesus Garcia, Crooked Oak

Parker Howl, Weatherford

Divontrey Johnson, Star Spencer

Rylee Jones, Harrah

Josh McFarland, Newcastle

Nelson Navarrete, Clinton

Daniel Reedy, Oklahoma Christian

Caleb Robinson, Bethany

Bradyn Sellars, Elgin

Zac Stamm, Elk City

Noah Truitt, Bethany

Juan Vasquez, Crooked Oak

Javier Willetts, Chickasha